środa, 1 marca 2017

Karl Lagerfeld

Dzisiaj przyszła pora na postać, którą myślę kojarzy większość osób. Siwe włosy zebrane w kucyk, ciemne okulary i rękawiczki bez palców- tak, to Karl Lagerfeld. Jest niemieckiego pochodzenia. Do niedawna nie znana była dokładna data jego urodzenia. Ucieczka przed starością jest jego obsesją. Stąd rękawiczki na dłoniach. Urodził się w roku 1933 w Hamburgu. 20 lat później wraz z matką przeprowadził się do Paryża. W 1955 wygrał czołowy konkurs mody, wspólnie z Yves Saint LaurentTo zapewniło mu pracę w domu mody Balmain. Od 1958 pracował w domu mody Jean Patou. Po roku projektował dla domów mody: KriziaCharles Jourdan i Valentino. W 1964, rozczarowany światowym haute couture, wyjechał do Włoch, by studiować sztukę. 3 lata później powrócił do świata mody. W 1972 wraz z domem mody Chloé stworzył biało-czarną kolekcję Deco, która otworzyła mu drzwi do międzynarodowej kariery.W 1983 został poproszony o przywrócenie świetności domu mody Chanel. Odniósł sukces. Tchnął nowe życie. 
Dziś Karl Lagerfeld to jedno z najpotężniejszych nazwisk świata mody. Niemiec firmuje nie tylko ubrania, ale także torebki, buty, rozmaite dodatki czy kosmetyki. Projektuje biżuterię, wnętrza luksusowych  domów i hoteli. W 2004 roku zaprojektował kolekcję dla H&M, rozpoczynając tym samym serię „wielkich projektantów” dla tej sieci.  Od 2014 roku prowadzona jest również internetowa wersja pisma „KARL DAILY”, na łamach której Karl i jego modele udzielają wywiadów oraz przedstawiają ciekawostki z życia Lagerfelda. Złośliwy i i prowokacyjny, nie przebiera w słowach. Aforyzmy, cięte riposty oraz autoironia uczyniły z Lagerfelda ikonę. Projektant ma dwie miłości: pierwszą z nich są książki, a drugą kotka Choupette
Jako ciekawostkę na koniec dodam, że Karl Lagerfeld wspierał Joannę Przetakiewicz w realizowaniu modowych marzeń. Co więcej, pomagał wypromować La Manię. 
1 komentarz:

  1. Kolejna wspaniała postać i post pełen ciekawych informacji. :)

    OdpowiedzUsuń