środa, 22 lutego 2017

Pierre Balmain


Urodził się w roku 1914 we Francji. Od małego spędzał czas przy matce, w butiku z sukniami i dodatkami. Chętnie obserwował damy z wyższych sfer i to właśnie one były dla niego wielką inspiracją. Później przeprowadził się do Paryża, aby kształcić się tam na wyższych studiach. Początkowo miał zostać architektem, jednak projektował głównie suknie i właśnie to go fascynowało.Porzucił więc uczelnie, by krótko potem pracować u twórcy mody haute couture* – Luciena Lelonga. Razem z nim w studiu pracowali też Christian Dior i Huber De Givenchy. Cała trójka rozumiała się świetnie – wszyscy reprezentowali ten sam styl – wąskie talie, proste kroje i rozkloszowane spódnice.W 1945 roku nastąpił przełom – założył własny dom mody, dzięki pomocy przyjaciółki - Gertrudy Stein. Nawiązała ona kontakt z nowojorską marką kosmetyczną "Revlon", która pragnęła wejść na rynek europejski i zainwestować we wschodzący francuski talent. Ich wybór padł właśnie na Pierre’a. Balmain zaprezentował kolekcję Jolie Madame, która stała się wstępem do New Look Christiana Diora. Obie linie stały się czołowym wizerunkiem mody lat 50. XX wieku.
W latach 60. projekty stały się jeszcze bardziej luksusowe. Były bowiem ręcznie zdobione i haftowane.
Pierre Balmain zmarł w 1982 roku w Paryżu, pozostawiając modę prêt-à-porter** haute couture*.


*haute couture - dział luksusowego krawiectwa, zajmujący się tworzeniem ubrań na zamówienie dla konkretnego klienta
**prêt-à-porter -  kolekcje ubrań dostępnych w sklepach, z produkcji seryjnej. 

6 komentarzy:

 1. Kolejny świetny kreator mody!!! Uwielbiam ten Twój cykl o projektantach! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję! <3 Nawet nie wiesz jakiego kopa dają takie komentarze :D

   Usuń
 2. Niesamowite kreacje, wszystkie piękne i zawsze coś nowego się dowiem nie wiem czy sama bym poszukiwała tych informacji, wchodząc na Twoją stronę mam wszystko podane na dłoni. Czekam na kolejne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, że kontynuujesz ten cykl :) Dom mody Balmain z dawnych czasów kojarzy mi się z kultowym modelem żakietu, który miał kontrafałdę zamieszczoną od linii ramienia, ukazującą się z boku. Do tej pory ten fason wygląda fantastycznie, nawet kiedyś uszyłam sobie taki wzorowany na pierwowzorze blezer :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Żakietu akurat nie kojarzę :D Nadrobię swoje zaległości :D

   Usuń