środa, 4 stycznia 2017

Christian Dior - twórca New Look'a

Zainspirowana książką "Wielcy projektanci" postanowiłam stworzyć cykl postów o osobach, które zasłynęły w świecie mody.
Posty będą pojawiać się co tydzień w środę o godzinie 18:00.
Jako pierwszego przedstawiam - twórcę New Look'a - CHRISTIANA DIORA.

Urodził się w roku 1905 w  Granville. Dzieciństwo spędził w "Les Rhumbs" w willi, gdzie mógł spełniać swoje twórcze zachcianki. Zgodnie z życzeniem rodziców, rozpoczął karierę dyplomatyczną w Paryżu. Następnie porzucił studia na wydziale nauk politycznych i został dyrektorem galerii sztuki. Niestety życie go zmusiło do zamknięcia galerii przez bankructwo ojca i śmierć matki. Wkroczył w problemy finansowe. W 1938 roku zaczął pracować dla domu mody Pigueta. 8 lat później pracował w atelier Luciena Lelonga. Wówczas Marcel Boussac zauważył w Christianie niezwykły talent, w konsekwencji sfinansował jego własne studio. Tak narodził się DOM mody DIORA.
12.02.1947, o godzinie 10:30 wybuchła "rewolucja" w świecie mody. Dior pokazał swoją kolekcję, liczącą aż 90 kreacji, podzieloną na dwie linie "Eight” i "Corrola"Zobaczyć można było przebogate spódnice, połączone z maleńkimi żakietami - stanikami o talii osy, rękawy trzy czwarte, połączone z przepięknymi dodatkami: kapeluszami z dużym rondem, długimi rękawiczkami.  Kolekcja nazwana została  przez Carmel Snow, redaktor naczelną "Harper's Bazaar"„nowym spojrzeniem". Tak oto powstał New Look Diora. 
Pierwsza kolekcja Christiana Diora
Linia Corelle

Od tego momentu, Christian zaczął dyktować zasady ubierania się, przedstawiając to nowe style. Wystarczyło mu dziesięć lat by zbudować modowe imperium, znane do dzisiaj na całym świcie. 
Zmarł jesienią 1957 roku. Dziedzictwo kontynuował następca Diora - Yves Saint Laurent.Na koniec mam dla was filmiki, pokazujące proces przygotowania kreacji od Diora. Ja jestem zakochana. 
To już wszystko na dzisiaj. Widzimy się za tydzień! :D

7 komentarzy:

 1. Piękne sukienki i wykonanie ich zachwyca, niesamowita dokładność i precyzja. Zasłużone miejsce historii. :) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w 100% się z tobą zgadzam! Jestem zachwycona jego New Look'iem :D

   Usuń
 2. Fajny pomysł na cykl postów! :) Z chęcią będę zaglądać i czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe informacje, ale tez taka refleksja, ze warto marzyć ale jeszcze bardziej realizować swoje marzenia, i poświęcenie, jestem pewna, ze nie przespane noce, podczas których tworzył na pewno były ...

  OdpowiedzUsuń
 4. WOOOW! jestem pod wrażeniem ...znależć się w takiej pracowni przez tą chwilę oglądania , to już jest coś! Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń