środa, 1 lutego 2017

Givenchy - projektant Audrey Hepburn

Urodził się 20 lutego 1927 roku w Beauvais, we Francji. W wieku 17 lat przybył do Paryża, żeby studiować projektowanie w Ecole des Beaux Arts. Pomimo sprzeciwu rodziny, dążył do kariery projektanta. Odbył praktyki u Jacques'a Fatha - najmłodszego i najbardziej oryginalnego damskiego krawca tamtych czasów, a następnie u Luciena Lelonga. Dopiero praca u Elsy Schiaparelli wpłynęła znacząco na jego styl. Łączył elegancję z perfekcjonizmem oraz ekstrawagancją.

W 1952 roku, w wieku 25 lat otworzył dom mody - opłacało się. Wszyscy mówili o bettinie - prostej, bawełnianej bluzce.


Największym przełomem w jego karierze było spotkanie z Audrey Hepburn w 1953 roku.Współpraca gwiazdy z projektantem rozpoczęła się od filmu "Sabrina". W "Śniadanie u Tiffany’ego" Audrey również wystąpiła w jego kreacjach. Od tego momentu ubierał gwiazdę nie tylko na planie, ale również kompletował jej codzienną garderobę.


Lata 50 i 60 - złota era Givenchy'ego. Zaprezentował suknię - worek, płaszcz owijany wokół szyi kołnierzem, spódnicę o kształcie balonu.


W roku 1968 Balenciaga przeszedł na emeryturę, projektant przejął jego klientelę min. Grace Kelly oraz Jacqeine Kennedy. W 1988 roku projektant sprzedał swoją firmę francuskiemu koncernowi Louis Vuitton Moet Hennessey, a w 1995 roku ostatecznie przeszedł na emeryturę. Dyrektorem kreatywnym marki był także Alexander McQueen i Riccardo Tisci, który kieruje domem do dzisiaj.                                      To już wszystko na dzisiaj. Zapraszam za tydzień :D4 komentarze:

  1. Wspaniała historia wielkiego człowieka, jego kreacje są piękne do dzisiaj. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój ulubiony projektant:-). Czytając książki o Audrey Hepburn (którą uwielbiam od lat) wiele razy natrafiłam na fragmenty o ich wspaniałej, wieloletniej przyjaźni. Sam projektant po przeczytanym z nim wywiadzie, wydaje mi się wspaniałym, dobrze wychowanym, zdolnym a jednocześnie skromnym człowiekiem, dziękuję Ci za ten wpis:-).

    OdpowiedzUsuń