środa, 8 lutego 2017

Yves Saint Laurent

Urodził się 1 sierpnia 1936 roku w Oranie w Algierii.
W 1953 roku przybył do Paryża nie przypuszczając, że dzięki swojej pasji wpłynie na losy świata mody. Zwycięstwo w prestiżowym konkursie na projekt sukienki koktajlowej otworzyło mu drzwi do kariery. Ówczesna redaktor naczelna miesięcznika Vogue zaaranżowała jego spotkanie z Christianem Diorem, po którym zatrudnił Saint Laurenta na stanowisku głównego projektanta. Po śmierci Diora w 1957 stanął na czele domu mody Dior i uratował go od bankructwa. Yves miał głębokie załamanie nerwowe z powodu swojej orientacji homoseksualnej. Przez to trafił do szpitala psychiatrycznego gdzie przechodził nieskuteczną terapię mającą na celu jego przemianę w heteroseksualizm.


Gdy wyszedł z załamania nerwowego, odszedł z domu Diora i założył własny dom. W 1962 roku zaprezentował swoją autorską kolekcję. Narodziła się legenda - jego garnitury jako jedyne mogły konkurować z Chanel.
Lata 60. i 70. to największe triumfy i przełomowe kolekcje. Ubierał kobiety w typowo męskie stroje, pozostawiając ich kobiecość. Wypromował skórzane krótkie kurtki, wysokie buty. Wprowadził modę na tweedowe marynarki. W 1966 ubrał kobietę w smoking.
 Był pierwszym projektantem haute couture, który stworzył linię pret-a-porter.
Yves Saint Laurent odszedł na emeryturę w styczniu 2002 roku, w czterdziestoczterolecie rozpoczęcia swojej kariery.
Zmarł 1 czerwca 2008 w Paryżu.
 

 Na koniec mam dla was jeszcze film o Yves Saint Laurent:


                                        To już wszystko na dzisiaj. Zapraszam za tydzień :D

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy post, kolejna piękna historia, która przypomniała mi czasy liceum, kiedy uszyłam pierwszy dwurzędowy garnitur w kolorze groszkowym, wzorując się właśnie na tym projektancie. Wspominając, to szycie pozostawiało dużo do życzenia, ale i tak byłam bardzo z niego dumna.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię jego sukienkę w prostokąty. Prosta w kontrastowych kolorach. Boska jest!!!

    OdpowiedzUsuń