środa, 11 stycznia 2017

Coco Chanel - ubrała kobiety w czerń

Dziś przedstawiam wam drugą postać - COCO CHANEL - kobietę, która ubrała nas w czerń. Urodziła się w sierpniu w 1883r. na południu Francji. W wieku 12 lat straciła matkę, a ojciec zostawił rodzinę w krótkim czasie po tym zdarzeniu. Trafiła do sierocińca w Aubazine, prowadzonym przez siostry Najświętszego Serca Marii gdzie nauczono ją szyć. Lata tam spędzone zaszczepiły w niej skłonność do surowości oraz miłość do bieli i czerni. Po opuszczeniu sierocińca pracowała: za dnia jako szwaczka, a nocą śpiewała w w cafe chantant. 
Była osobą dość kontrowersyjną: nosiła spodnie oraz pasiaste swetry, kapelusze bez ronda, co więcej nie jeździła konno jak amazonka. Ubierała się dość ekscentrycznie. Kobiety pożądały jej strojów oraz kapeluszy. W roku 1913 założyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami i damskimi ubiorami. Lansowała modę całkowicie inną niż królującą na ulicach. Poluzowała talię, pozbyła się gorsetu, skróciła spódnicę. 
W 1921 roku powstały jej pierwsze legendarne perfumy -  Chanel No. 5.Wymyśliła, że ubierze kobiety w czerń. Było to dość kontrowersyjne posunięcie. Kolor ten był zarezerwowany dla służby domowej oraz żałobników. 
W połowie lat 20 pojawiła się tzw. mała czarna - kultowa do dzisiaj. Niestety w 1939 roku Coco Chanel wycofała się z aktywnej działalności w świecie mody, zamykając swoją działalność na czas wojny.Powróciła w 1954 roku, proponując kostium składający się z prostego żakietu bez kołnierzyka, wykończonego plecionką, w zestawieniu ze spódniczką do kolan. Strój ten zdobył ogromną popularność.  
Zmarła w wieku 88 lat, 10 stycznia 1971 roku w Paryżu.To już wszystko na dzisiaj. Część 2 za tydzień! :D

5 komentarzy:

 1. Cieszę się z Twoich wykładów, czekam na następny. Jeszcze bardziej lubię w tym momencie żakiet w jej stylu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niewątpliwie Coco była wspaniałą kobietą, piękne kroje żakietów, jej ubrania dobrze się sprzedają do dzisiaj. Jesli interesujesz się projektantami proponuję obejrzeć film Yves Saint Laurencie. Może na filmwebie ma mało gwiazdek, jednak myślę, że dla nas osób szyjących jest interesujący. Mi się podobał byłam na nim w kinie. Pozdrawiam:):)

  http://www.filmweb.pl/film/Yves+Saint+Laurent-2014-680572

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądałam film, ale jakoś nie przypadł mi do gustu :(

   Usuń
 3. Mnie urzekł ten jej żakiet, no i oczywiście torebka Chanel 2.55 - moje marzenie, na razie nie do spełnienia, ale kto wie co przyszłość jeszcze przyniesie :)

  OdpowiedzUsuń