środa, 15 lutego 2017

Valentino - cesarz mody

Dzisiaj przeniosę Cię do Włoch. Dawno, dawno temu, w roku 1932 przyszedł na świat Cesarz mody - Valentino Garavani.

Jego pierwsza przygoda z szyciem polegała na pomocy udzielanej lokalnej projektantce. Valentino zaczął studia wcześniej niż rówieśnicy. W wieku 17 lat przeniósł się do Paryża, aby kontynuować edukację na prestiżowej uczelni.
Jeden z pierwszych poważnych staży odbył u Christobala Balenciagi. Następny był butik Jeana Dessèsa, gdzie rozwinął swoje umiejętności rysunku. Szkicował, stylizował witryny sklepowe oraz zajmował się prywatnymi przymiarkami. 


Po skończeniu studiów, w 1959 roku wrócił do Rzymu i z pomocą rodziców, założył własną markę. Siedziba firmy mieściła się przy prestiżowej ulicy Via Condotti. W połowie lat 60. Valentino stał się głównym projektantem najlepiej ubranych kobiet na świecie, w tym Jacqueline Kennedy. Jego znakiem rozpoznawczym stał się kolor czerwony, z którego najczęściej szył suknie. 


Zadebiutował w roku 1961 kolekcją, którą pokazał w Palazzo Pitti. Włoch zyskał ogromny rozgłos i sławę z chwilą pojawienia się Elizabeth Taylor na premierze ‘’Spartakusa’’, ubraną w kreację jego projektu. Jednak prawdziwy moment chwały przyszedł wraz Jackie Kennedy zmierzającą  po ślubnym kobiercu  w sukni od Valentino. 


W 1969 roku otworzył duży butik w Mediolanie, w którym można było nabyć kolekcję ready-to-wear. W roku 2008 zorganizował swój ostatni pokaz. 


6 komentarzy:

 1. Wszystkie czerwone kreacje są piękne i ja uwielbiam ten kolor, ale nawet nie widziałam, że to Valentino wypromował, warto czekać na Twoje posty, zawsze można coś ciekawego się dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj tak czerwień ma coś w sobie :D Bardzo się cieszę, zapraszam w kolejną środę :D

   Usuń
 2. Suknie od Valentino uważam za jedne z najpiękniejszych na świecie, jeśli chodzi o haute couture. Fantastyczne są także te od Elie Saab, którego kreacje są równie magiczne, jednak Valentino to także ciekawa wieloletnia historia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o tak! Elie Saab ma przepiekne projekty! Zawsze do nich wzdycham :D Na początku swojego blogowania pojawiło się zestawienie projektów: http://variety-woman.blogspot.com/2014/07/elie-saab.html

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia i świetny projektant uwielbiam go!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podoba :D Zapraszam na kolejny post - już w środę :D

   Usuń