środa, 8 marca 2017

Pierre Cardin


Urodził się jako Pietro Cardini w Sant' Andrea di Barbarana w 1922. Szczęście się do niego uśmiechnęło, gdy w roku 1947 Christian Dior zatrudnił go jako głównego krawca w swojej pracowni.
W roku 1950 wraz z André Olivierem otworzył własny dom mody. 3 lata później stworzył pierwszą kolekcję. Jego „bubble dress”- oparta na figurze koła sukienka - znalazła się na ustach wszystkich.Wkrótce po otwarciu w Paryżu dwóch pierwszych sklepów z modą damską i męską, zaczął jeździć na Daleki Wschód. Nieodkrytą jeszcze przez zachodnie marki Japonię uznał za kluczowego klienta. 
Zdecydował się stworzyć kolekcję Prêt-à-porter* dla klienteli, której nie było stać na Haute couture**. Pomysły rodziły się z głowy. Nie inspirował się "ulicą", jak inni. Dlaczego akurat ta droga? Uważał, że moda haute couture, przynosiła mu straty. Chciał, aby jego moda była dostępna dla każdego, a nie tylko dla bogaczy. Ta droga przyniosła mu sukces i pieniądze. Był świetnym krawcem i wizjonerem mody. Ale też znakomitym biznesmenem. Oferował nie tylko ubrania, ale także usługi hotelarskie, ekskluzywne restauracje czy wodę źródlaną. 
Pierre Cardin to przede wszystkim moda futurystyczna, przestrzenna oraz patrząca w przyszłość.

*prêt-à-porter -  kolekcje ubrań dostępnych w sklepach, z produkcji seryjnej. 
**haute couture - dział luksusowego krawiectwa, zajmujący się tworzeniem ubrań na zamówienie dla konkretnego klienta.

To już wszystko na dzisiaj. Zapraszam za tydzień :D

1 komentarz:

  1. Przeczytałam jednym tchem, super. Czekam na kolejny. :)

    OdpowiedzUsuń