środa, 15 marca 2017

Elsa Schiaparelli


Elsa Schiaparelli - zdecydowanie najbardziej ekscentryczna projektantka ostatniego stulecia.  Urodziła się 10 września 1890 w RzymieByła bratanicą astronoma Giovanniego Schiaparelliego. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Rzymskim. W 1911 roku za opublikowanie książki ze zmysłową poezją została umieszczona w szwajcarskiej szkole z internatem. Strajk głodowy przekonał rodziców, aby przenieść ją do Londynu. 
Tam po raz pierwszy zetknęła się z modą. Ponad to, poznała hrabiego Wilhelma Wendt de Kerlora, którego później poślubiła. W 1916 roku przeprowadzili się do Nowego Jorku, gdzie Elsa urodziła córkę. Niestety przetraciwszy posag, hrabia pozostawił ją dla Isadory Duncan. 
Większość swojego życia spędziła w Paryżu. Zaczęła projektowanie własnej odzieży. Na początku 1927 roku wprowadziła na rynek nową kolekcję dzianin. Jej pierwsza sportowa kolekcja „Schiaparelli – Pour le Sport” wprowadziła do paryskiej mody wiele nowości: lniane sukienki, spódnice, szorty

Związana była z ruchem surrealistycznym i dadaizmem, kontynuowała współpracę z wieloletnim przyjacielem Salvadorem Dali. Zasłynęła również jako jedna z najbardziej kreatywnych projektantek nakryć głowy. 


Każdego roku projektowała nową kolekcję z innym motywem wiodącym min.: pogańską, astrologiczną oraz z motywem cyrkowym. 

W 1940 roku udała się do Nowego Jorku, gdzie pozostała do zakończenia drugiej wojny światowej. Gdy wróciła świat mody uległ przeobrażeniu. Do świata wkroczył Christian Dior z New Lookiem. Została zmuszona do zamknięcia domu mody. Zmarła 13 listopada 1973 w Paryżu.

2 komentarze:

  1. Słyszałam tylko, że ktoś taki był i nic więcej, teraz poznałam historię życia niezwykłej osoby, super są te Toje posty. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niepokorna ale ciekawa postać, chyba najbardziej kojarzę ją z nietypowych nakryć głowy:)

    OdpowiedzUsuń